Dünya Ruh Sağlığı Günü
16 Nisan 2021

Manisa Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hekimi Uzm. Dr. Melike Kayım Tahtacı 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında bilgiler verdi.
Uzm. Dr. Melike Kayım Tahtacı, ‘’Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşırlılığını artırmak amacıyla 1992 yılında kabul edilmiştir ve o günden beri her yıl 10 Ekim’de Dünya Ruh Sağlığı Günü kutlanmaktadır.
Psikiyatrik hastalar toplumda her 4 kişiden birinde görülen intihara ve ciddi yeti kayıplarına yol açabilen ancak doğru teşhis ile tedavi edilebilen bozukluklardır. Dünya ruh sağlığı günü, zihinsel sağlık sorunları hakkında farkındalık yaratma ve zihinsel sağlığı destekleme çabalarını harekete geçirme fırsatıdır. Bu bağlamda DSÖ tarafından kabul edilen bu yılki ana tema ‘’ruh sağlığını güçlendirme ve intiharı önlemedir’’. Ruhsal hastalığa sahip olmak intihar için önemli bir risk yaratır. DSÖ verilerine göre her 40 saniyede bir kişi intihar sonucu yaşamını kaybetmektedir. Bu nedenle ruh hastalıklarının erken dönemde saptanması ve uygun tedavisi önemlidir.
Özellikle depresif bozukluklar da intihar riski yüksektir. Önceden keyif alınan aktivitelere karşı ilgi ve zevk azlığı, umutsuzluk, karamsarlık, özgüven de azalma, enerji azlığı, vücutta başka şekilde açıklanamayan ağrılar, yoğun kaygı, suçluluk duyguları yaşayan kişilerin en kısa zamanda bir psikiyatri doktoruna başvurmaları hayati önem taşımaktadır. Bu tür yakınması olan kişilerin kendilerine düzenlenen psikoterapiye ya da ilaç tedavisinin doz ve süresine uymalarını öneriyorum. Ruh ve beden sağlığı birbiriyle girift ilişkileri olan ayrılmaz bir bütündür. Ruh sağlığımıza olası tüm ön yargılarımızdan arınarak en az beden sağlığımız kadar önem vermeliyiz’’ diye ifade etti.

  • Uzm.Dr.Melike KAYIM TATHACI